Wielki Piątek
Ukrzyżowanie Chrystusa. Muzeum Narodowe w Warszawie. Domena Publiczna.

Wielki Piątek – to drugi dzień Triduum Paschalnego, dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza. To przede wszystkim dzień Krzyża. Wiernych obowiązuje post ścisły.

W Wielki Piątek w sposób szczególnie mocny kościół chrześcijański pogrążony jest w smutku z powodu męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. W tym dniu wspomina się mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu – stąd nazwa Dzień Krzyża.

O godzinie 15:00 (godzina śmierci Jezusa) odbywają się drogi krzyżowe w większości parafii. Po nabożeństwie do późnych godzin nocnych wierni mogą adorować krzyż. W Wielki Piątek późnym wieczorem odsłaniane są też specjalnie przygotowane, ozdobione kwiatami groby Jezusa. Adoracja Bożego Grobu trwa aż do rezurekcji. W wielu miejscach w Polsce przy grobie stoi specjalna straż, która strzeże ciała Chrystusa.

W niektórych miejscach w Polsce np. Kalwaria Zebrzydowska, Górze Kalwarii odgrywane są misteria Męki Pańskiej. To realistyczne widowiska pasyjne ukazujące kolejne etapy Drogi Krzyżowej.

Dawniej by dodatkowo wzmocnić wymowność pogrzebową Wielkiego Piątku zatrzymywano zegary i zasłaniano lustra.

Na wsi do XIX w. przetrwał zwyczaj urządzania „pogrzebu” żuru i śledzia – symboli postnego jedzenia (patrz: Władysław Stanisław Reymont „Chłopi”, tom III Wiosna).

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: