Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święta dla chrześcijan, obchodzone od II w. na pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jest to święto ruchome. Sobór w Nicei (325 r.) ustanowił datę jego obchodów pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia, zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Tydzień, który poprzedza święta, nosi nazwę Wielkiego Tygodnia i jest czasem wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń.
Wielki Post przed Wielkanocą
Ile trwa Wielki Post? Trwa czterdzieści dni (czasami kilka dni dłużej). Dlaczego? Na pamiątkę czterdziestodniowego postu (odosobnienia) Jezusa na pustyni. Wielki Post rozpoczyna zawsze Środa Popielcowa a kończy Wielki Czwartek. Ostatnia niedziela przed Wielkanocą to Niedziela Palmowa, która otwiera obchody Wielkiego Tygodnia.
Triduum Paschalne
Triduum Paschalne to ostatnie trzy doby Wielkiego Tygodnia
Wielki Czwartek - upamiętnia ostatnią wieczerzę i ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.
Wielki Piątek - tzw. Dzień Krzyża. Obrzędy sprawowane związane są z męczeńską śmiercią Jezusa Chrystusa. W ten dzień nie ma mszy świętej.
Wielka Sobota - to dzień świecenia wody, ognia i pokarmów.
Niedziela Wielkanocna
Wielkanoc obchodzona jest w niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Jak wspomniano wcześniej ustanowiono okres pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
Wielka Niedziela rozpoczyna uroczysta rezurekcja. Słowo rezurekcja pochodzi z łacińskiego resurrectio – zmartwychwstanie. To wyjątkowa msza święta połączoną z procesją obwieszczająca zmartwychwstanie.
Poniedziałek Wielkanocny
Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień świąt, zwany też Lanym Poniedziałkiem, czy Śmigusem-Dyngusem. To jeden z nielicznych już dni w roku z bardzo mocno zakorzenionymi zwyczajami ludowymi. Obecnie ten dzień pozostaje dniem składania rodzinnych (i nie tylko) wizyt. Przezornie dzieje się to po południu, ponieważ od rana trzeba uważać, by nie zostać oblanym wodą.
Wesołego Alleluja, Boratyński Wacław. Domena publiczna.
Jajko – symbol Świąt Wielkanocnych
Jajko jest ważnym symbolem w wielu religiach i wierzeniach. Archeolodzy do tej pory znajdują je w grobowcach rzymskich i egipskich. Już w starożytności były znakiem i nadzieją na powrót do życia. Zwyczaj malowania jaj jest też bardzo stary. Najstarsze pisanki mają ok. pięciu tysięcy lat i pochodzą z: Mezopotamii, Asyrii, Egiptu, Persji, Rzymu i Chin. Wtedy jaja malowano wraz z nadejściem wiosny i nimi się obdarowywano.
Pisanki wykonywane przed Wielkanocą symbolizują rodzącą się do życia przyrodę, a przede wszystkim podkreślają dodatkowo wiarę w Zmartwychwstanie.
Czym różni się pisanka od kraszanki?
Pisanki powstają w wyniku rysowania na skorupce jajka określonego wzoru roztopionym woskiem, a następnie poprzez zanurzenia w barwniku z łupin cebuli lub ochry uzyskują brunatną lub czerwona barwę. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek.
Kraszanki inaczej malowanki lub byczki powstają w wyniku gotowania jajek w wywarze barwnym, który kiedyś uzyskiwano ze składników naturalnych, a dzisiaj są one sztuczne.
Źródło „Polska księga tradycji’ pod redakcją Adrianny Ewy Stawskiej
Zabawy wielkanocne/prezenty
Walatka – zabawa która polega na uderzaniu pisanek o siebie. Ten, którego jajko najdłużej pozostawało nienaruszone, dostawiał pisanki pozostałych uczestników zabawy.
„Zajączki” – to najczęściej słodycze (czekoladowe zające, lukrowane ciastka itd.), które kiedyś ukrywano w różnych częściach ogrodu, a dzieci je odnajdywały (do dzisiaj np. w Anglii, USA), a obecnie dzieci są nimi obdarowywane.
Wszystkie symbole wielkanocne są związane ze zmartwychwstaniem i odradzającym się życiem, a najważniejszym z nich pozostaje jajko.
TWÓJ KOMENTARZ