Walentynki
Zdjęcie: Pixabay Licence

Walentynki to święto miłości i zakochanych przypada 14 lutego. To dzień w którym królują serduszka i kolor czerwony. Patronem tego dnia jest św. Walenty. To też symbol budzącej się powoli do życia przyrody i łączenia się w pary.

14 lutego obchodzimy Walentynki – święto zakochanych, z angielskiego to Valentine’s Day czyli Dzień Świętego Walentego. Powiązanie świętego Walentego na patrona święta zakochanych to dość zagadkowa sprawa. Św. Walenty (biskup włoskiego miasta Terni w III wieku) jest bowiem patronem osób cierpiących na padaczkę, dawniej chorobę tę nazywano choroba świętego Walentego. Trudno doszukiwać się większego związku, jak ten, że zakochani przeżywają uderzenie miłości lub „padają” pod wpływem uczucia.

Jest jednak legenda, która mówi, ze św. Walenty wstawiał się za zakochanymi parami, które wbrew ówczesnej decyzji cesarza, chciały zawrzeć sakrament małżeństwa. Podobno św. Walenty w tajemnicy udzielał ślubów. Za karę został stracony.

Pochodzenia Walentynek można doszukiwać się również w rzymskim święcie płodności tzw. luperkaliach, które wraz ekspansją cesarstwa dotarło również na Wyspy Brytyjskie. Luperkalia obchodzono 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody. Data ta w połączeniu z datą śmierci św. Walentego (14 lutego) mogły wpłynąć na wybór patrona dla święta zakochanych.

W Anglii panował zwyczaj, że pierwsza napotkana w tym dniu osoba zostaje walentynką osoby z która się spotkała.

Obecnie coraz bardziej powszechnym zwyczajem stało się wysyłanie 14 lutego listów z miłosnym wyznaniem. To szczególna okazja dla osób nieśmiałych na okazanie skrywanych uczuć. Jest to też okazja do obdarowywania się drobnymi upominkami i zapraszania na randki.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: