Sylwester
Zdjęcie: Pixabay Licence

Sylwester – 31 grudnia to ostatni dzień roku i hucznie obchodzona wigilia Nowego Roku. W tym dniu zwyczajowo przyjęte jest pożegnanie starego roku i świętowanie nadejścia nowego. Nazwa Sylwester pochodzi od imienin Sylwestra obchodzonych właśnie 31 grudnia. Nie jest to dzień wolny od pracy, chociaż często czas pracy jest ograniczany, tak by na wieczór każdy mógł przygotować się do zabawy. W Kościele katolickim w tym dniu wspominamy papieża Sylwestra I.

Przyjęło się, ze 31 grudnia w Sylwestra świętuje się koniec starego roku i początek nowego. Noc sylwestrowa jest wyjątkowa, to czas hucznych zabaw i bali, koncertów, toastów z życzeniami, sztucznych ogni, petard lub pokazów laserowych. Symbolicznym trunkiem sylwestrowym jest szampan, który powinno otworzyć się punktualnie o godzinie 24.00 i powitać nim Nowy Rok.

Świętowanie tego dnia rozpoczynamy wieczorem, a o północy otwierane są szampany i wszyscy składają sobie życzenia. Sylwester i Nowy Rok są obchodzone obecnie bardzo hucznie, a zabawa trwa do białego rana. Zupełnie inaczej było dawniej, kiedy były to dni o niezbyt dużym znaczeniu. Co prawda należały do tzw. szczodrych dni czyli okresu pomiędzy Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli, ale nie wyróżniały się specjalnymi obchodami i balami.

W Polsce święto pożegnania starego i powitania nowego roku jest stosunkowo młode, bo pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Obchodzone noce sylwestrowe pojawiły się dopiero na początku XX wieku, a popularny zwyczaj picia szampana w II połowie tego wieku. Początkowo świętowały jedynie bogatsze warstwy społeczeństwa. Nowy rok witano toastem, a stary przepędzano strzelając z bicza. Popularne były również kuligi i polowania.

Słowo ,,sylwester” wywodzi się z języka łacińskiego (Silvestris) i oznacza dzikość. Obchody Sylwestra często odnosi się do greckich Dionizji – obchodów ku czci Dionizosa, boga wina. Świętowanie Nowego Roku 1 stycznia wywodzi się również ze starożytnego Rzymu, którego mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków (źródło: Wikipedia). W wielu językach nazwa styczeń pochodzi właśnie od Janusa. Ciekawostką jest fakt, ze dawniej, według kalendarza rzymskiego nowy rok witano 1 marca. Zmiana daty rozpoczęcia nowego roku z 1 marca na 1 stycznia związana była ze sprawami urzędowymi w starożytnym Rzymie.

Jako ciekawostki warto podać, że wyznawcy prawosławia, posługujący się kalendarzem juliańskim witają Nowy Rok 14. stycznia. Hindusi świętują swoje Divali 26 października. Z kolei chiński Nowy Rok zależny jest od faz księżyca i może przypadać na okres między końcem stycznia a końcem lutego. Ruchomym świętem jest też Żydowski Nowy Rok i jest obchodzony w pierwszym dniu miesiąca tiszri, który przypada na wrzesień lub październik.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: