Przyjęło się, ze 31 grudnia w Sylwestra świętuje się koniec starego roku i początek nowego. Noc sylwestrowa jest wyjątkowa, to czas hucznych zabaw i bali, koncertów, toastów z życzeniami, sztucznych ogni, petard lub pokazów laserowych. Symbolicznym trunkiem sylwestrowym jest szampan, który powinno otworzyć się punktualnie o godzinie 24.00 i powitać nim Nowy Rok.
Świętowanie tego dnia rozpoczynamy wieczorem, a o północy otwierane są szampany i wszyscy składają sobie życzenia. Sylwester i Nowy Rok są obchodzone obecnie bardzo hucznie, a zabawa trwa do białego rana. Zupełnie inaczej było dawniej, kiedy były to dni o niezbyt dużym znaczeniu. Co prawda należały do tzw. szczodrych dni czyli okresu pomiędzy Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli, ale nie wyróżniały się specjalnymi obchodami i balami.
W Polsce święto pożegnania starego i powitania nowego roku jest stosunkowo młode, bo pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Obchodzone noce sylwestrowe pojawiły się dopiero na początku XX wieku, a popularny zwyczaj picia szampana w II połowie tego wieku. Początkowo świętowały jedynie bogatsze warstwy społeczeństwa. Nowy rok witano toastem, a stary przepędzano strzelając z bicza. Popularne były również kuligi i polowania.
Słowo ,,sylwester” wywodzi się z języka łacińskiego (Silvestris) i oznacza dzikość. Obchody Sylwestra często odnosi się do greckich Dionizji – obchodów ku czci Dionizosa, boga wina. Świętowanie Nowego Roku 1 stycznia wywodzi się również ze starożytnego Rzymu, którego mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków (źródło: Wikipedia). W wielu językach nazwa styczeń pochodzi właśnie od Janusa. Ciekawostką jest fakt, ze dawniej, według kalendarza rzymskiego nowy rok witano 1 marca. Zmiana daty rozpoczęcia nowego roku z 1 marca na 1 stycznia związana była ze sprawami urzędowymi w starożytnym Rzymie.
Jako ciekawostki warto podać, że wyznawcy prawosławia, posługujący się kalendarzem juliańskim witają Nowy Rok 14. stycznia. Hindusi świętują swoje Divali 26 października. Z kolei chiński Nowy Rok zależny jest od faz księżyca i może przypadać na okres między końcem stycznia a końcem lutego. Ruchomym świętem jest też Żydowski Nowy Rok i jest obchodzony w pierwszym dniu miesiąca tiszri, który przypada na wrzesień lub październik.
TWÓJ KOMENTARZ