Święto Wojska Polskiego
Wizja żołnierska - szarża w lesie, Wojciech Kossak 1935. Domena publiczna.

Święto Wojska Polskiego zwane także Świętem Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej to święto państwowe i jest obchodzone 15 sierpnia. Jest ono obchodzone na pamiątkę Bitwy Warszawskiej. Militarny sukces naszych przodków świętujemy oficjalnie od 1992 roku.

Święto Wojska Polskiego przypada na 15 sierpnia. W tym samym dniu obchodzone jest także święto kościelne - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy.

Święto Wojska Polskiego upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską (Cud nad Wisłą) z 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Walka prowadzona była w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku i jest jedną z najważniejszych z bitew w historii Polski. Dzięki zwycięskiej bitwie młode polskie państwo zostało uchronione od sowieckiej okupacji.

Nie bez powodu Bitwę Warszawską nazywa się „Cudem nad Wisłą”, ponieważ w obliczu militarnej przewagi wojsk bolszewickich polskie zwycięstwo było olbrzymim sukcesem. Była to bitwa znamienna również w skali całej Europy. Polska armia pod wodzą Józefa Piłsudskiego zdołała bowiem zatrzymać marsz bolszewików zmierzających z komunistyczną rewolucją na zachód Europy. Po latach historycy dowiedli, że zwycięska bitwa to efekt złamania sowieckiego szyfru przez porucznika Jana Kowalewskiego. Dzięki temu Józef Piłsudski rozpoznał strategię wojsk radzieckich i zaplanował kontratak znad Wieprza na wojska marszałka Michaiła Tuchaczewskiego.

 

Prezentacja flag 1 Dywizji Armii Polskiej we Francji, 22 czerwca 1918. Domena publiczna.

Dzień 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. W kolejnych latach dzień wojska obchodzono m.in. 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia przywróciła ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992. W tym samym roku po raz pierwszy odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Rokrocznie 15 sierpnia mają miejsce liczne uroczystości: specjalne msze święte w kościołach i polowe, Apel poległych na cmentarzach. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest honorowa zmiana warty i Apel Pamięci, w których biorą udział najwyższe władze państwowe. W wielu miastach odbywają się defilady i pokazy wojskowe oraz różne imprezy towarzyszące.

 

Drogi Żołnierza Polskiego, Wojciech Kossak 1934. Domena publiczna.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: