Prima Aprilis
Prima Aprilis w 1 Pułku Szwoleżerów, 1931 rok. Czyszczenie butów Elektroluxem. Narodowe Archiwum Cyfrowe. Domena publiczna.

Prima Aprilis z łaciny oznacza dokładnie pierwszy kwietnia. W Polsce i w wielu krajach na świecie to dzień psikusów i żartów. Święto Prima Aprilis przypada zawsze 1 kwietnia. W tym dniu każdy może pozwolić sobie na luz i nabrać dystansu do samego siebie i otoczenia.

1 kwietnia Prima Aprilis, to dzień, w którym trzeba szczególnie uważać na kawały i psikusy robione przez rodzinę i znajomych. To tak powszechny zwyczaj, że zmyślone informacje podawane są również w mediach. Tego dnia żartować może każdy. Celem jest nabranie jak największej liczby osób.

Geneza święta prima aprilis wywodzi się jeszcze ze starożytnego Rzymu, od zwyczajów Veneralii lub Cerialii, obchodzonych na początku kwietnia na cześć bogini Ceres, która szukając swojej córki została wywiedziona w pole. W tym dniu dozwolone były żarty, wygłupy i kawały.

Z kolei Grecy nawiązują do mitu o Demeter i Persefonie. Matka Demeter szukała córki Persefony uwięzionej w Hadesie. W poszukiwaniach kierowała się echem, które okazało się kiepskim przewodnikiem.

Dużą popularnością zabawne zwyczaje zaczęły cieszyły się już u schyłku średniowiecza. Do Polski pierwsze zwyczaje primaaprilisowe dotarły z Niemiec w XVI wieku.

Obecnie święto obchodzi się w całej Europie. W krajach anglojęzycznych 1 kwietnia nazywany jest ''Dniem głupców'' i zżarty robi się głownie do południa. W Szkocji dzień określany jest jako ''polowanie na głupca'', w Portugali „Dzień kłamstwa”, na Litwie jako ''Dzień kłamcy'' a w Rosji – „Dzień śmiechu” . Dzień kwietniowej ryby'' – to nazwa święta we Francji, a żarty nazywane są ''kwietniową rybą''.

Na prezentowanych zdjęciach widoczne żarty żołnierzy w 1 Pułku Szwoleżerów, do którego trafił odkurzacz elektryczny. To 1931 rok. W zabawie uczesticzyli również oficerowie. Być może taki padł  właśnie rozkaz, aby zamiast szczotkek do pielęgnacji koni wykorzystać odkurzacz. Zdjęcia z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Domena publiczna.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: