Środa Popielcowa
Złożenie do grobu, XVIII w., Balthasar Beschey. Domena publiczna.

Środa Popielcowa czyli Popielec otwiera czterdziestodniowy okres 40 dni wielkiego postu. Popielec jest świętem ruchomym wypada między 4 lutego a 10 marca i zależy od tego kiedy wypadnie Wielkanoc. To pierwszy dzień pokuty i przygotowań do świąt Wielkanocnych. W tym dniu wierni gromadzą się w kościołach na posypanie głów popiołem i rozpoczęcie okresu umartwiania.

Środa Popielcowa inaczej Popielec (staropolska – Wstępna Środa) otwiera czterdziestodniowy okres wielkiego postu (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel). Popielec jest świętem ruchomym wypada między 4 lutego a 10 marca i zależy od tego kiedy wypadnie Wielkanoc. To pierwszy dzień pokuty i przygotowań do świąt Wielkanocnych. W tym dniu wierni gromadzą się w kościołach na posypanie głów popiołem i rozpoczęcie okresu umartwiania. Jednak msza święta w tym dniu nie jest obowiązkowa. Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy.

Nazwa „Środa Popielcowa” wywodzi się ze zwyczaju pokuty. Jak podaje Wikipedia, od połowy V wieku, w poniedziałek następujący po pierwszej niedzieli wielkiego postu wypełniano obrzęd wypędzania publicznych największych pokutników. Przystępowali oni do tajnej spowiedzi, po czym, o wyznaczonej godzinie stawiali się przed wejściem do kościoła. Byli wprowadzani do środka, gdzie posypywano im głowy popiołem. Następnie biskup kropił wodą święconą ich, a następnie przeznaczone dla nich ubrania pokutne. Po Litanii do Wszystkich Świętych (podczas jej odmawiania leżeli na posadzce kościoła) byli wypędzani na zewnątrz. W kolejnych wiekach w obrzędzie brali udział również zebrani wyznawcy. Z czasem Popielec i jego obrzędy znalazły się na dobre w kalendarzu liturgicznym (Wikipedia: Mszał Rzymski z 1474 wymienia Środę Popielcową pod nazwą Feria Quarta Cinerum).

Obecnie w Środę Popielcową wierni licznie uczestniczą we mszy świętej, po której ksiądz posypuje zgromadzonym głowy popiołem powstałym ze spalenia palm wielkanocnych z poprzedniego roku. To zewnętrzny akt oznaczający rozpoczęcie pokuty.

- Prochem jesteś i w proch się obrócisz – słowa wypowiadane są przez księdza posypującego głowę popiołem. Przypominają one o ulotności ludzkiego życia.

Ciekawostką jest, że w Popielec czyniono jeszcze psoty. Wykorzystywano do tego m.in. popiół.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: