Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia
Boże Narodzenie. Pokłon pasterzy XVII w. Muzeum Narodowe w Warszawie. Domena publiczna.

Święta Bożego Narodzenia, Narodzenie Pańskie, poprzedzone są Wigilią 24 grudnia. To radosny czas przypominający o narodzinach Jezusa, który rozpoczyna m.in. nocna msza święta – pasterka. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. W tym dniu rodzina spotyka się przy stole, ciepło i światło sprawia, że ciemne zimowe dni jaśnieją, a z prezentów cieszą dzieci.

25 grudnia to Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce, na początku XX wieku święto to określano mianem Gody, Godne Święta (od słowa god – rok, święto, uczta).

W czasie tego najbardziej rodzinnego ze wszystkich świąt fetuje się urodziny Jezusa. W Polsce za początek Świąt Bożonarodzeniowych przyjęło się wigilię (wieczorną kolację 24 grudnia). Samo święto 25 grudnia wywodzi się z IV wieku, kiedy to ustanowiono je jako konkurencyjne dla pogańskich zwyczajów czczenia przesilenia zimowego oraz kultu narodzin perskiego i rzymskiego boga Mitry. Chrześcijanie, nie znając faktycznej daty narodzin Chrystusa, obrali tę datę jako symboliczną.

Zielone Gody – biała Wielkanoc

A białe Gody – zielona Wielkanoc

25 grudnia nie obowiązuje już post, dlatego po postnej wigilii na stół wprowadzane są mięsa, ciasta i słodkości. Świąteczny obiad gromadzi przy stole rodzinę, a panie domu zapraszają do degustacji przyrządzonych przez siebie smakołyków. Czas mija na rozmowach, śpiewaniu kolęd i odpoczynku. Wedle przekonań ludowych w tym dniu nie można wykonywać żadnych prac poza niezbędnymi). Nie wskazane były również drzemki, bo mogły odebrać pomyślność, witalność i zdrowie. Kiedyś w dzień Bożego Narodzenia obdarowywano najuboższych. Gospodarz wypłacał parobkom zapłatę za pracę i przyjmował nowych na całoroczną służbę.

Obecnie nadal wyczuwalna jest podniosłość Świąt Bożego Narodzenia, odbieranych jako święta wyjątkowo rodzinne i przyjazne wszystkim. Powszechne jest wysyłanie kartek i maili z życzeniami świątecznymi.

W tym dniu można obejrzeć starannie wykonane szopki (żłóbki). Z wielowiekowej tradycji wystawiania najpiękniejszych szopek słynie Kraków. To bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa. Popularnością cieszą się też „żywe szopki”, w których dzieci mogą przyjrzeć się żywym zwierzętom.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: