25 grudnia to Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce, na początku XX wieku święto to określano mianem Gody, Godne Święta (od słowa god – rok, święto, uczta).
W czasie tego najbardziej rodzinnego ze wszystkich świąt fetuje się urodziny Jezusa. W Polsce za początek Świąt Bożonarodzeniowych przyjęło się wigilię (wieczorną kolację 24 grudnia). Samo święto 25 grudnia wywodzi się z IV wieku, kiedy to ustanowiono je jako konkurencyjne dla pogańskich zwyczajów czczenia przesilenia zimowego oraz kultu narodzin perskiego i rzymskiego boga Mitry. Chrześcijanie, nie znając faktycznej daty narodzin Chrystusa, obrali tę datę jako symboliczną.
Zielone Gody – biała Wielkanoc
A białe Gody – zielona Wielkanoc
25 grudnia nie obowiązuje już post, dlatego po postnej wigilii na stół wprowadzane są mięsa, ciasta i słodkości. Świąteczny obiad gromadzi przy stole rodzinę, a panie domu zapraszają do degustacji przyrządzonych przez siebie smakołyków. Czas mija na rozmowach, śpiewaniu kolęd i odpoczynku. Wedle przekonań ludowych w tym dniu nie można wykonywać żadnych prac poza niezbędnymi). Nie wskazane były również drzemki, bo mogły odebrać pomyślność, witalność i zdrowie. Kiedyś w dzień Bożego Narodzenia obdarowywano najuboższych. Gospodarz wypłacał parobkom zapłatę za pracę i przyjmował nowych na całoroczną służbę.
Obecnie nadal wyczuwalna jest podniosłość Świąt Bożego Narodzenia, odbieranych jako święta wyjątkowo rodzinne i przyjazne wszystkim. Powszechne jest wysyłanie kartek i maili z życzeniami świątecznymi.
W tym dniu można obejrzeć starannie wykonane szopki (żłóbki). Z wielowiekowej tradycji wystawiania najpiękniejszych szopek słynie Kraków. To bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa. Popularnością cieszą się też „żywe szopki”, w których dzieci mogą przyjrzeć się żywym zwierzętom.
TWÓJ KOMENTARZ