Nowy Rok
Zdjęcie: Pixabay Licence

Nowy Rok to międzynarodowe święto obchodzone 1 stycznia każdego roku. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Świętowanie tego dnia rozpoczynamy już wieczorem dnia wcześniej (w Sylwestra 31 grudnia), a o północy hucznie otwierane są szampany i wszyscy składają sobie życzenia. Nowy Rok witamy w różnych zakątkach świata.

Świętowanie Nowego Roku 1 stycznia wywodzi się ze starożytnego Rzymu, którego mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków (źródło: Wikipedia). W wielu językach nazwa styczeń pochodzi właśnie od Janusa. Ciekawostką jest fakt, ze dawniej, według kalendarza rzymskiego nowy rok witano 1 marca, po tej tradycji pozostały nazwy miesięcy pochodzące od łacińskich liczebników septem, octo, novem, decem (7, 8, 9, 10). Zmiana daty rozpoczęcia nowego roku z 1 marca na 1 stycznia związana była ze sprawami urzędowymi w starożytnym Rzymie.

Sylwester i Nowy Rok są obchodzone obecnie bardzo hucznie. Zupełnie inaczej było dawniej, kiedy były to dni o niezbyt dużym znaczeniu. Co prawda należały do tzw. szczodrych dni czyli okresu pomiędzy Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli, ale nie wyróżniały się specjalnymi obchodami i balami. Nowy Rok wiązano z symboliką Świąt Bożonarodzeniowych i obowiązywały podobne przywileje, nakazy i zwyczaje np. ograniczano do minimum prace domowe i gospodarskie, raczono się dobrymi potrawami, wróżono i czekano na kolędników. Poprzebierani kolędnicy oczekiwani byli w każdym domu, ich przybycie zapewniało obfitość, urodzaj i pomyślność w nowym roku. W Nowy Rok pojawiały się też nowe grupy kolędnicze charakterystyczne tylko dla tego dnia – dziady i draby noworoczne. Ubrani byli w poszarpane stroje, wyposażeni w instrumenty i gwizdki robili wiele rumoru.

Jako ciekawostki warto podać, że wyznawcy prawosławia, posługujący się kalendarzem juliańskim witają Nowy Rok 14. stycznia. Hindusi świętują swoje Divali 26 października. Z kolei chiński Nowy Rok zależny jest od faz księżyca i może przypadać na okres między końcem stycznia a końcem lutego. Ruchomym świętem jest też Żydowski Nowy Rok i jest obchodzony w pierwszym dniu miesiąca tiszri, który przypada na wrzesień lub październik.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: