Niedziela Palmowa
Wjazd Chrystusa do Jerozolimy, XVII w. Frans Francken. Domena publiczna.

Niedziela Palmowa albo Niedziela Kwietna, albo Niedziela Wierzbna otwiera obchody Wielkiego Tygodnia. To początek obchodów Wielkanocnych. W ten dzień, w kościele wspomina się uroczysty wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy. W obchodach Niedzieli Palmowej najważniejsze jest święcenie palm, kiedyś odbywały się procesje. Niedziela Kwietna była zapowiedzią końcówki postu i wyrzeczeń.

Uroczyste procesje z palmami pojawiły się po raz pierwszy w IV w. w Jerozolimie, a zwyczaj świecenia palm wprowadzono do liturgii w XI w. Ten pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy i rozpoczyna tydzień żałoby i zadumy nad śmiercią Chrystusa. Gałęzie wierzbowe w palmach symbolizują mękę Jezusa oraz jego zmartwychwstanie i zwycięstwo nad śmiercią. W tradycji ludowej zielone i ukwiecone palmy symbolizują budzącą się wiosnę, odrodzenie nowego.

Jak sama nazwa wskazuje najważniejsze w Niedzielę Palmową są palmy. Ich wygląd jest różny – od gałązek palmy po okazałe bukiety plecione z wierzbowych gałązek z „kotkami”, bukszpanu i suszonych kwiatów.

Do dziś w wielu miejscach w Polsce wykonuje się przepiękne, olbrzymie – nawet kilkunastometrowe palmy i organizuje się konkursy i widowiska.

Nie można pominąć także palm wileńskich, które mają kształt pałek różnej wielkości, wykonanych z zasuszonych kwiatów suchotnika, krwawnika i tymotki. Obecnie podobne z farbowanymi kwiatkami i trawami możemy kupić w postaci małych i większych kolorowych palemek w całym kraju.

Warto wspomnieć o dawnym zwyczaju Jezuska Palmowego w Małopolsce - to figura Jezusa wożona po kościele, wokół niego lub pomiędzy kościołami.

Niedziela Kwietna była też dniem w którym przebierańcy tzw. pucheroki zbierały różne datki i jedzenie (głównie jajka).

Palmom przypisuje się też specjalne moce. Są przekonania, że chronią one przed złem, burzami, ogniem, nieszczęściem dom i obejście.

 

Powiedzenie ludowe, które wraz z palmą miało odganiać wszelkie zło i choroby z domów:

Nie ja biję, palma bije,

Wierzba bije, nie zabije.

Za tydzień Wielki Dzień.

Za sześć noc – Wielkanoc.

 

Poświęcone palmy powinny być przechowywane aż do następnego roku. W Środę Popielcową należy je spalić, a popiołem z nich kapłan posypuje głowy wiernych.

 

W Kwietną Niedzielę, kto jagniątka nie połknął,

a Dębowego Kristusa do miasta nie doprowadził,

to już dusznego zbawienia nie otrzymał.

Mikołaj Rej

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: