Narodowe Święto Niepodległości
Stryj, plac Kościelny: obchód proklamacyi niepodległości Polski. Domena publiczna.

Narodowe Święto Niepodległości wypada 11 listopada i jest to dzień wolny od pracy. Jest to polskie święto państwowe, obchodzone ku pamięci odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach trwania zaborów (1795–1918).

Ustanowioną datę 11 listopada należy jednak traktować jako symbol, bo odzyskiwanie przez Polskę niepodległości trwało dłuższy czas. Ważnym jej etapem było powołanie Rady Regencyjnej, która ogłosiła niepodległość państwa 7 października 1918 roku. Z kolei 11 listopada Józef Piłsudski przejął zwierzchnią władzę wojskową. Znamienne było również zawarcie rozejmu w Compiègne i oficjalne zakończenie I wojny światowej.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, ale zaraz po ustanowieniu obchodzone było tylko dwa razy w 1937 i 1938 roku. Od wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, święto nie było obchodzone, przywrócono je dopiero w po zmianach ustrojowych w 1989 roku. Od tego czasu zmieniła się też jego nazwa z Państwowego Święta Niepodległości na Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Dla upamiętnienia ważnych dla Polski wydarzeń w wielu miastach organizowane są specjalne imprezy, parady, biegi, marsze i manifestacje. Tradycją stało się też składanie kwiatów przed grobami żołnierzy i bohaterów np. przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Najbardziej znanym, o największym zasięgu, ale i budzącym wiele kontrowersji jest warszawski Marsz Niepodległości. Niestety podczas tego typu manifestacji zaczęły pojawiać się hasła faszystowskie i rasistowskie oraz coraz częściej dochodziło do starć z policją.

Drogi Żołnierza Polskiego, Wojciech Kossak 1934. Domena publiczna.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: