Mikołajki
Zdjęcie: Pixabay Licence

Mikołajki czy Święty Mikołaj to święto obchodzone 6 grudnia. Święty Mikołaj kojarzony jest z dobrotliwym, ciepłym i hojnym tęższym panem z długą białą brodą. Ubrany jest w czerwony strój i ma przy sobie worek wypchany prezentami. Co roku czekają na niego dzieci, które starają się być w tym dniu wyjątkowo grzeczne. Święty Mikołaj nie zapomina o nikim i każdy 6 grudnia lub w wieczór przed tym dniem może liczyć na prezent.

Mikołajki to dzień szczególnie ciepło kojarzący się na całym świecie. Tego dnia szczególnie najmłodsi obdarowywani są prezentami. Tradycja ta sięga jeszcze średniowiecza, od tego czasu w wieczór poprzedzający dzień 6 grudnia Święty Mikołaj przynosił, podkładał pod poduszki dzieciom prezenty. Ta miła tradycja przetrwała do dziś.

Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, który był biskupem z Miry (cesarstwo wschodniorzymskie). Święto w religiach katolickich i prawosławnych obchodzone jest 6 grudnia. Co ciekawe wcześniej na ziemiach polskich był to dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto.

Legendarny biskup Mikołaj już za życia miał nadzwyczajne moce i czynił cuda (wskrzeszał zmarłych). Najbardziej popularna jest opowieść o tym jak podarował trzem córkom z biednej rodziny worki wypełnione złotem. Dzięki temu dziewczęta miały środki na życie i posag.

Do dzisiaj święty Mikołaj kojarzony jest jako szczodry darczyńca, które o nikim nie zapomina. Zwyczaj obdarowywania się prezentami znany jest w całej Polsce. W większości regionów święty Mikołaj przychodzi dwa razy: w Mikołajki 6 grudnia i w Święta Bożego Narodzenia.

Obecnie święty Mikołaj przedstawiany jest jako rześki, uśmiechnięty i dobry staruszek, który jeździ na saniach ciągniętych przez renifery i mieszka na biegunie północnym. Swoje prezenty przynosi wieczorem lub nocą wrzucając je przez kominy, wkładają pod poduszki lub do specjalnie przygotowanych, dużych skarpet.

Charakterystyczny jest tez strój świętego Mikołaja: czerwony, aksamitny kostium z białymi obszyciami z futerka, czapka lub kaptur z dzwoneczkami, wysokie zimowe buty, szeroki pas oraz białe włosy i broda.

Co ciekawe, dawniej święty Mikołaj był opiekunem trzód, bydła i wilków. Miał szczególne moce łagodzenia konfliktów pomiędzy wilkami i ich ofiarami. Dbał o spokój stada i o pożywienie dla wilków. Gospodarze modlili się do niego o pomyślną hodowlę oraz o ochrone przed szkodnikami.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: