W kalendarzu świąt państwowych wyróżniliśmy dni świąteczne i ważne daty następującymi kolorami:
- Kolorem czerwonym zaznaczone zostały najważniejsze święta państwowe – to dni szczególnie ważne dla naszej historii, ustawowo dni wolne od pracy.
- Kolorem niebieskim zaznaczono święta narodowe, które nie są dniami wolnymi od pracy.
- Kolorem żółtym oznaczono inne święta państwowe, często święta wybranych grup zawodowych.
- Kolorem brązowym wyróżnione zostały dni będące rocznicą ważnego dla naszej historii wydarzenia. Rocznice te mogą się pokrywać ze świętami państwowymi.
Co to jest święto państwowe? Trudno wskazać definicję ponieważ w polskim prawie takiej nie znajdziemy. Wiemy, że to czas związany z bardzo ważnym okresem w naszej historii. Jest to zazwyczaj ważne wydarzenie, chociaż są i święta związane bardziej z życiem ważnej osoby, jak np. Jan Paweł II. Podczas najważniejszych świąt państwowych, które są dniami wolnymi od pracy, na budynkach administracji państwa wywieszane są flagi narodowe, odbywają się liczne uroczystości o znaczeniu państwowym czy lokalnym.
Święta państwowe – dni wolne od pracy
Najstarsze święta narodowe zostały ustanowione zaraz po odzyskaniu niepodległości. Najważniejszym z nich jest Święto Narodowe Trzeciego Maja uchwalone w 1919 roku. W 1937 roku wybrano datę 11 listopada na obchody Święta Niepodległości. Dniem wolnym od pracy jest też 1 Maja - Święto Pracy, ustanowione w 1950 roku.
Święto Wojska Polskiego wypada 15 sierpnia i jest to także dzień wolny od pracy, ale przyczyną wolnego jest święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ważne rocznice
W kalendarzu świąt państwowych znajdziemy wiele dat, które dotyczą wydarzeń z naszej trudnej historii. To wybuch i zakończenie II Wojny Światowej, to wybuchy powstań narodowych, np. Powstania Warszawskiego. To daty ważnych bitew jak np. Bitwy pod Grunwaldem czy Bitwy Warszawskiej. Na szczęście wśród dni rocznicowych znajdziemy też i takie, które nie są związane z walką. To rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża, to rocznica pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku, czy daty wstąpienia Polski do struktur NATO i Unii Europejskiej.
Inne dni świąteczne
Sejm przyjął wiele uchwał, wskazując wybrane dni w kalendarzu jako święta określonych grup zawodowych, istotnych dla funkcjonowania państwa jako organizacji. Znajdziemy tu święta Policji, Służb Więziennych, Nauczycieli, Służb Medycznych, Celnych, Skarbowych, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Strażaków, a nawet Biura Ochrony Rządu.
Są też święta, które podkreślają nasze przywiązanie do innych narodów jak Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej.
Świętujemy Dzień Bez Alkoholu, Dzień Zwierząt, Dzień Ofiar Przestępstw czy Dzień Pacjenta w Śpiączce.
Lista tych dni świątecznych nie jest zapewne zamknięta.