Styczeń
Kalendarz na styczeń zaczyna się poprawnym akcentem, bo dniem wolnym od pracy – 1 stycznia witamy Nowy Rok. W roku 2020 roku będzie to środa. I tu pojawia się pierwsza okazja na długi weekend. Jeżeli w czwartek i piątek czyli 2 i 3 stycznia wykorzystamy 2 dni urlopu wypoczynkowego, to otrzymamy aż 6 dni wolnego – od 1 do 6 stycznia. W poniedziałek, 6 stycznia mamy święto kościelne Trzech Króli i też dzień wolny.
Święto Trzech Króli inaczej znane jako Święto Objawienia Pańskiego jest związane z historią opisaną w Ewangelii Mateusza, według której trzej Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Święto to było w Polsce dniem wolnym od pracy do 1960 roku, potem zostało zniesione, by znowu powrócić do kalendarza w 2011 roku. 6 stycznia kojarzy się ze święceniem kredy i kadzidła oraz pisaniem na drzwiach domów „K+M+B” od pierwszych liter z imion mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar podzielonych znakami krzyża oraz daty bieżącego roku.
W styczniu obchodzimy też Dzień Babci, który wypadnie 21 stycznia, we wtorek i dzień później czyli w środę, 22 stycznia, Dzień Dziadka.
W styczniu rozpoczynają się ferie zimowe. Ferie wprawdzie świętem żadnym nie są, ale dla uczniów to czas odpoczynku, a każdy dzień wolny od szkoły jest dniem świątecznym. Najpierw, od 13 do 26 stycznia, odpoczywać będą uczniowie w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Po nich na narty pojadą uczniowie w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim – tu ferie potrwają między 20 stycznia a 2 lutego. W ostatnim tygodniu stycznia rozpoczną się ferie w kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Potrwają od 27 stycznia do 9 lutego.
Luty
W niedzielę 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest święto Matki Boskiej Gromnicznej czyli Ofiarowania Pańskiego, nie jest to jednak dzień wolny od pracy.
Najważniejsze święto dla zakochanych czyli Walentynki wypadają 14 lutego, a w tym roku to piątek. To bardzo dobra wiadomość, bo na obchody będziemy mieli cały weekend!
W roku 2020 Wielkanoc wypadnie w kwietniu a to właśnie na podstawie daty Wielkiej Niedzieli ustala się, kiedy wypadają tradycyjne obchody ostatniego tygodnia karnawału. Ten rozpoczyna się pięćdziesiąt dwa dni przed Niedzielą Wielkanocną i wypada w tym roku 20 lutego. To Tłusty Czwartek, kiedy to słodkie pączki, na ten jeden dzień w roku, stają się podstawową potrawą w menu każdego Polaka, począwszy od śniadania, na późnej kolacji skończywszy!
We wtorek 25 lutego wypadnie ostatni dzień karnawału. To Ostatki czyli popularny „Śledzik”. I to będzie ostatni moment na huczne bale i zabawy, bo dzień później, w Popielcową Środę, zaczyna się czas wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.
Skoro przypomnieliśmy o feriach w styczniu, to musimy też pamiętać o feriach w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim, które wypadają między 10 a 23 lutego.
Marzec
W marcu nie znajdziemy w kalendarzu na rok 2020 dni świątecznych wolnych od pracy. Czeka nas długi miesiąc nauki i pracy, bo marzec ma 31 dni.
Ale w marcu rozpoczyna się wiosna – jej pierwszy dzień wypada 20 marca. Wcześniej, 8 marca wszystkie panie zostaną zasypane bukietami kwiatów z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Dwa dni później świętować będą panowie z okazji Dnia Mężczyzn.
Kwiecień
1 kwietnia to Prima Aprilis, to najlepszy dzień w roku na płatanie figli i żartów, nikt bowiem za psikusy obrażać się wtedy nie może!
Święta Wielkanocne są świętem ruchomym i w 2020 roku wypadną w kwietniu. Wielka Niedziela przypada na 12 kwietnia. Jej termin wyznacza się na podstawie księżyca – to pierwsza niedziela występująca po pierwszej wiosennej pełni Księżyca przypadającej po 21 marca.
Poniedziałek Wielkanocy, 13 kwietnia, jest dniem wolnym od pracy.
Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto w całym roku liturgicznym. To zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad śmiercią oraz obietnica na przyszłe zmartwychwstanie dla człowieka. To symbol przemiany i odrodzenia, triumfu życia nad śmiercią. Wielkanoc to jednocześnie najstarsze święta dla chrześcijan, są bowiem obchodzone od II wieku.
Tydzień, który poprzedza święta, nosi nazwę Wielkiego Tygodnia. Obchody rozpoczyna Niedziela Palmowa. W tym dniu, w kościele wspomina się uroczysty wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy. W obchodach Niedzieli Palmowej najważniejsze jest święcenie palm, kiedyś odbywały się procesje. Wielki Czwartek to pierwszy dzień otwierający Triduum Paschalne czyli ostatnie trzy doby Wielkiego Tygodnia. Uroczystości wielkoczwartkowe upamiętniają ostatnią wieczerzę i ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Wielki Piątek – to dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza. W tym dniu wspomina się mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu – stąd nazwa Dzień Krzyża. Wiernych obowiązuje post ścisły. Wielka Sobota - to dzień święcenia wody, ognia i pokarmów, ale to zwłaszcza czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Niedziela Wielkanocna, Dzień Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się jutrznią (rezurekcją) – prawie trzygodzinną mszą połączoną z procesją. Msza rezurekcyjna odprawiana jest najczęściej o świcie, zdarza się jednak, że zgodnie ze starymi zwyczajami sprzed XVIII wieku odprawiana jest o północy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. W naszej tradycji to pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, który rozpoczynamy z najbliższym zasiadając przy uroczystym śniadaniu.
Poniedziałek Wielkanocny, zwany też Lanym Poniedziałkiem, czy Śmigusem-Dyngusem. To jeden z nielicznych już dni w roku z bardzo mocno zakorzenionymi zwyczajami ludowymi. Obecnie ten dzień pozostaje dniem składania rodzinnych (i nie tylko) wizyt. Przezornie dzieje się to po południu, ponieważ od rana trzeba uważać, by nie zostać oblanym wodą.
Maj
Na początku maja czekają nas dwa dni świąteczne. 1 maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy, a 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja. Oba te dni są wolne od pracy i przy dobrym układzie kalendarza jest szansa na sporo wolnego czyli długi weekend majowy. Niestety, w roku 2020 weekend majowy wygląda nieciekawie, bo 1 maja wypada w piątek, a 3 maja w niedzielę.
Bardzo ważna data w kalendarzu na maj to 26 maja – wtedy świętujemy Dzień Matki.
Czerwiec
1 czerwca to najważniejszy dzień w roku dla wszystkich dzieci – to Międzynarodowy Dzień Dziecka. Data ta utrwaliła się na stałe w kalendarzu od 1952 roku, ale w Polsce Dzień Dziecka był obchodzony jeszcze przed II wojną światową, od 1929 roku, ale wówczas świętowano go 22 września rozpoczynając uroczystą mszą, po której był czas na uroczyste akademie, wycieczki i zabawy.
20 czerwca rozpoczyna się lato. Chwilę później, w sobotę, 27 czerwca, rozpoczynają się wakacje, które trwać będą przez 66 dni, do 31 sierpnia.
W ostatnim tygodniu szkoły nie możemy jednak zapomnieć o dacie 23 czerwca – to Dzień Ojca.
Najważniejszym jednak świętem w czerwcu, jest święto kościelne Bożego Ciała. To święto ruchome, które występuje zawsze w czwartek, jest dniem wolnym od pracy. Wypada dokładnie sześćdziesiąt dni po Wielkanocy. W roku 2020 będzie to 11 czerwca. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus powiedział do swoich uczniów „To jest Ciało moje. To jest Krew moja.” Święto wprowadzono do kalendarza liturgicznego już w 1264 roku. W Polsce pierwsza procesja odbyła się w 1320 roku w Krakowie.
Jeśli wykorzystamy urlop wypoczynkowy w piątek, 12 czerwca, zyskamy wydłużony do 4 dni wolnego weekend.
Lipiec
W lipcu najlepiej zaplanować urlop. W przeciwnym razie w miesiącu czekają nas długie, 23 dni pracy. W kalendarzu na rok 2020 widzimy tylko 4 weekendy czyli 8 dni odpoczynku. Innych świąt niestety brak.
Sierpień
15 sierpnia 2020 roku, w sobotę, obchodzimy święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, jest obchodzone od V wieku. Jest nazywane też świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu w kościołach święci się zboża, zioła, kwiaty, warzywa, owoce. To dzień ustawowo wolny od pracy.
Na ten sam dzień przypada też ważne święto państwowe - Święto Wojska Polskiego.
Wrzesień
Wrzesień to niestety, koniec wakacji. We wtorek 1 września rozpoczyna się rok szkolny. We wrześniu, dokładnie 22 września zaczyna się jesień.
Z końcem miesiąca, 30 września, panowie będą świętować po raz kolejny w roku, w tym dniu mamy bowiem Dzień Chłopaka.
Październik
Kalendarz na październik 2020 roku nie jest zbyt łaskawy. Świąt, które wiązałyby się z dniem wolnym od pracy niestety nie przyniesie.
Wszyscy uczniowie muszą pamiętać o 14 października – wtedy to w szkołach obchodzony jest Dzień Nauczyciela czyli Dzień Edukacji Narodowej.
31 października w kalendarzu coraz częściej wyróżniany jest Hellowen. Trudno szukać tu powiązań z naszą kulturą, ale dla dzieciaków w przedszkolach czy szkołach podstawowych to świetna okazja do zabawy i przebierania.
Listopad
W niedzielę 1 listopada w święto Wszystkich Świętych odwiedzać będziemy groby naszych bliskich. Dzień później w kościele katolickim obchodzony jest Dzień Zaduszny znany jako Zaduszki czy Święto Zmarłych. Jest to czas kiedy zaświaty i świat doczesny przenikają się, a dusze cierpiące w czyśćcu oczekują na zbawienie i modlitwę.
W środę 11 listopada wypada Narodowe Święto Niepodległości. To radosne i ważne święto dla Polaków. Dokładnie 102 lata temu Polska odzyskała niepodległość, po 123 latach zaborów. Tak, Polska zniknęła z mapy Europy w 1795 a pojawiła się na niej dopiero w 1918 roku. Data 11 listopada ma znaczenie symboliczne, jest to dokładniej data rozejmu w Compiègne i zakończenia I wojny światowej. 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Koniec listopada to Andrzejki – dzień wróżb i zabaw. Dawniej wierzono, że w ten dzień duchy mogą zdradzić tajemnice z zaświatów, przypowiadano również przyszłość. Andrzejki wypadną w niedzielę 29 listopada.
Grudzień
4 grudnia to Barbórka, święto górnicze, obchodzone w dniu św. Barbary, która jest patronką trudnej pracy. Prawdziwa śląska Barbórka rozpoczyna się uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Po mszy górnicza orkiestra przemierza osiedla zamieszkałe przez górników (familoki). Później, w ciągu całego dnia odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania, organizowane są koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.
6 grudnia obchodzimy Mikołajki, dzień w którym wręczamy sobie prezenty. To jedno z bardziej lubianych świąt w całym roku. Kto nie lubi dostawać prezentów?
Dla większości z nas grudzień jednak to święta Bożego Narodzenia.
Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 24 grudnia. Podczas wieczerzy wigilijnej, bliscy składają sobie życzenia i spożywają wiele tradycyjnych potraw. Po uroczystej kolacji przychodzi czas na prezenty, które czekają już na domowników pod pięknie przybranymi choinkami. O północy rozpoczyna się nocna msza święta – pasterka.
25 grudnia obchodzimy Boże Narodzenie, zaś 26 grudnia to drugi dzień świąt, który upamiętnia św. Szczepana - pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Święty Szczepan zginął za wiarę w 36 roku n.e. Został ukamienowany w Jerozolimie, a świadkiem tego był Szaweł (św. Paweł). Tego dnia wierni modlą się za chrześcijan prześladowanych na całym świecie, a kapłani – na pamiątkę męczeńskiej śmierci diakona – przywdziewają czerwone szaty.
W tym roku Wigilia wypadnie w czwartek, 24 grudnia, Pierwszy i Drugi dzień Świat czyli 25 i 26 grudnia to dni wolne od pracy. Zyskamy więc kolejny wydłużony weekend.
Stary rok pożegnamy w Sylwestrową noc, 31 grudnia. Układ kalendarza na 2020 rok jest doskonały, bowiem Sylwester wypadnie w czwartek. W piątek będziemy odpoczywać po szampańskiej zabawie do białego rana, a Nowy Rok jest zawsze dniem wolnym od pracy. A po piątku jest wolna sobota i wolna niedziela!
A jak wygląda kalendarz świąt na 2021 rok?