Dzień Ojca
rokonline.pl

Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca. Jest to święto młodsze niż Dzień Matki, ale obecnie obchodzone i celebrowane z coraz większym rozmachem. W tym dniu dzieci składają życzenia i okazują wdzięczność swoim ojcom, często zaskakują ich laurką lub upominkiem.

Kiedy jest Dzień Ojca?

23 czerwca obchodzimy w Polsce Dzień Ojca. Jest to święto dużo młodsze niż Dzień Matki - oficjalnie pojawił się w kalendarzu dopiero w 1965 roku i wciąż nie dorównuje popularnością Dniu Matki, czy nawet Dniu Babci i Dziadka. Obecnie przez nowe pokolenia obchodzone i celebrowane z coraz większym rozmachem.

Obchody Dnia Ojca pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, gdzie wzorem Dnia Matki postanowiono uczcić ojców. Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzony był w 1910 roku w stanie Waszyngton (na pomysł wpadła Sonora Smart Dodd córka weterana wojennego wychowywana wraz z rodzeństwem samotnie przez ojca) i było przez wile lat wydarzeniem lokalnym. Ostatecznie, w 1972 roku, prezydent Nixon ustanowił Dzień Ojca jako święto.

Dzień Ojca obchodzony jest w różnych terminach na całym Świecie. W Niemczech jest świętem ruchomym i obchodzi się go w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, gdzie przypada na trzecią niedzielę czerwca, na Litwie – pierwsza niedziela czerwca. W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, z wyjątkiem Danii – 5 czerwca. Natomiast w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech i USA świętowany jest zawsze 19 marca, w dniu świętego Józefa – opiekuna rodzin.

Tradycyjnie w Dzień Ojca dzieci składają swoim ojcom życzenia i wręczają własnoręcznie wykonane laurki, a w szkołach organizowane są specjalne spotkania i przedstawienia.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: