Dzień Matki
Macierzyństwo Stanisław Wyspiański 1902 r., portret żony artysty Teofili z synem Stasiem. Muzeum Narodowe w Warszawie.

W Polsce Dzień Matki świętujemy 26 maja. W tym dniu wszystkie dzieci małe i duże składają serdeczne życzenia swoim mamom. To święto rodzinne podobnie jak Dzień Babci, Dziadka i Ojca. Dzień Matki jest świętem świeckim i nie jest dniem wolnym od pracy.

Dzień Matki przypada na 26 maja. Korzenie świętowania Dnia Matki są bardzo stare i sięgają jeszcze czasów starożytnych Greków i Rzymian, gdzie szczególnie czczono matki-boginie symbolizujące płodność i urodzaj. W późniejszych czasach, wraz z rozwojem chrześcijaństwa, wypierano wielobóstwo i tym samym zabroniono celebrowania uroczystości.

Dzień Matki odrodził się dopiero w XVII-wiecznej Anglii i był połączony z modlitwą w ich intencji w czwartą niedzielę postu, tak zwana „matczyna niedziela”. W tym dniu zwyczajem stało się odwiedzanie matek i wręczanie im prezentów.

Pochodzenia Dnia Matki można doszukiwać się również w tradycjach pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Tam jako pierwszy zakiełkował Dzień Matczynej Pracy (koniec XIX wieku), który przekształcił się w Dzień Matek dla Pokoju. Ostatecznie w 1914 roku Kongres uznał Dzień Matki za święto narodowe.

Na świecie największą popularność święto zyskało w drugiej połowie XX wieku.

W Polsce po raz pierwszy obchodzono go w 1914 roku w Krakowie. Stopniowo ta miła uroczystość zaczęła być obecne również w pozostałych regionach Polski.

Dzień Matki został ustanowiony w kilkudziesięciu krajach świata i data jego obchodów zależy od kraju. W Polsce Dzień Matki przypada w II połowie maja, dokładnie 26 maja. Majowe terminy przypadają w wielu państwach, ale w niektórych krajach Dzień Matki łączony jest w jedno święto z Dniem Kobiet (np. w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Kazachstanie). Z kolei w USA Dzień Matki jest świętem ruchomym i przypada na drugą niedzielę maja.

W tym wyjątkowym dniu dzieci mają okazję podziękować za miłość, opiekę i wsparcie oraz złożyć życzenia swoim mamom. Życzeniom towarzyszą też kwiaty, drobne upominki i laurki. W przedszkolach i szkołach odbywają się specjalne spotkania i przedstawienia.

 

Kobieta z dziećmi pod jabłonią 1895 Hans Olde. Muzeum Narodowe w Warszawie.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: