Dzień Kobiet
Zdjęcie: Pixabay Licence

Dzień Kobiet to bardzo popularne święto wszystkich pań obchodzone corocznie 8 marca. W tym dniu panowie składają kobietom życzenia, obdarowują kwiatami i większymi bądź mniejszymi prezentami. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu państwach na świecie.

Kiedy wypada Dzień Kobiet? Zawsze 8 marca!

Zapamiętaj sobie, dzisiaj jest Dzień Kobiet!

Genezy Dnia Kobiet można doszukiwać się jeszcze w starożytności. W starożytnym Rzymie 1 marca obchodzono Matronalia – święto bogiń, symbolizujących kobiecość, płodność i urodzaj.

W czasach na bliższych pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909. Święto zostało ustanowione przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku (strajk pracownic przemysłu odzieżowego przeciwko złym warunkom pracy i śmierć części z nich). Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła 8 marca za Dzień Kobiet. Święto to miało przyczyniać się do propagowania praw kobiet.

Tak więc początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych i są symbolem walki o prawa kobiet oraz zdobywania powszechnych praw wyborczych. Święto w kolejnych latach zyskało na popularności i do wybuchu I wojny światowej Dzień Kobiet obchodzono już nie tylko w Ameryce ale i w Europie: Szwajcaria, Austria, Niemcy, Dania i Rosja.

Kobieta z kwiatami. XIX w. Domena publiczna.

W dzisiejszych czas Dzień Kobiet nabrał jeszcze innego znaczenia. W tym dniu ruchy feministyczne akcentują swoje działania, odbywają się organizowane tzw. manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

W Polsce Dzień Kobiet przez pewien czas był kojarzony ze świętem komunistycznym, na którym paniom wręczano goździki i rajstopy. Faktycznie święto było bardzo popularne w okresie PRL, a w zakładach pracy celebrowano go obowiązkowo i bardzo hucznie.

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu państwach na całym świecie: Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. W niektórych krajach np. w Rumunii Dzień Kobiet łączony jest z Dniem Matki w jedno święto.

Obecnie w Dzień Kobiet panowie pamiętają o paniach i wręczają im upominki, prezenty, słodycze i kwiaty. Ciekawe obyczaje pozostały we Włoszech i Rosji, gdzie kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej i czekoladkami.

Jako ciekawostkę warto dodać, że odpowiednikiem Dnia Kobiet dla nastolatek jest Dzień Dziewczyny celebrowany w październiku.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: