Dzień Dziecka
Zdjęcie: Pixabay Licence

Międzynarodowy Dzień Dziecka, został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Święto ma na celu upowszechnianie ideałów i celów dotyczących praw dziecka opisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca i nie jest to dzień wolny od pracy i szkoły.

W Polsce Dzień Dziecka obchodzony był jeszcze przed II wojną światową, od 1929 roku. Świętowano go 22 września rozpoczynając uroczystą mszą po której był czas na uroczyste akademie, wycieczki i zabawy. Od początku lat 50-tych w Polsce jak i w innych państwach bloku wschodniego Dzień Dziecka był obchodzony 1 czerwca. Od 1952 roku Dzień Dziecka zagościł w polskim kalendarzu na stałe.

Obecnie podczas Dnia Dziecka (1 czerwca) w polskich szkołach często organizowane są dni sportu. Dzień Dziecka to również okazja do zabrania dzieci na wycieczki, spacery czy też do kina. Co więcej, z okazji tego święta, od 1994 roku, obraduje w Warszawie Sejm Dzieci i Młodzieży. W obradach biorą udział uczniowie w wieku 13-17 lat, którzy wygrali konkurs.

Tak więc w Polsce tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka liczy ponad pół wieku. W tym dniu w szkołach panuje luźniejsza atmosfera, dzieci uczestniczą w wycieczkach, imprezach, zabawach, konkursach i zawodach sportowych. Z okazji tego święta obraduje w Warszawie Sejm Dzieci i Młodzieży (od 1994 roku). Biorą w nim udział uczniowie w wieku 13-17 lat.

Na świecie Dzień Dziecka obchodzony jest w różnych terminach. W większości krajów przypada on na 20 listopada - w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka. Z kolei we Francji i we Włoszech obchodzony jest 6 stycznia jako „Dzień Rodziny” i jest powiązany ze Świętem Trzech Króli. W Japonii osobno świętują chłopcy – 5 maja, a dziewczynki 3 marca.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: