Dzień Babci przypada na 21 stycznia. Towarzyszy mu Dzień Dziadka, obchodzony kolejnego dnia 22 stycznia.
W Polsce Dzień Babci obchodzony jest od połowy lat 60-tych XX wieku. Święto zapoczątkowało czasopismo "Kobieta i życie", które wyszło z pomysłem Święta Babci w 1964 roku. W kolejnych latach Dzień Babci zaczął "Express Poznański” z Kazimierzem Fliegerem na czele. W 1966 roku warszawski „Express Wieczorny” podchwycił ten pomysł i ogłosił 21 stycznia Dniem Babci. Ta miła uroczystość szybko zakorzeniła się w całej Polsce, a z czasem powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka (22 stycznia).
Polskie babcie świętują 21 stycznia, w tym samym dniu w Bułgarii i Brazylii, a w Hiszpanii – 26 lipca. Ale już na przykład w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie odpowiednikiem Dnia Babci i Dnia Dziadka jest Narodowe Święto Dziadków (National Grandparents Day) obchodzone zawsze w pierwszy poniedziałek września. W Wielkiej Brytanii dzień obchodzony jest w pierwszą niedzielę października, a we Francji w pierwszą niedzielę marca.
Babcia zajmuje szczególne miejsce w sercu każdego z nas. Ta cierpliwa, ciepła osoba ma dla nas zawsze czas, otacza nas miłością, ciepłem i zawsze na wszystko przymyka oko. W dzieciństwie to właśnie u babci możemy liczyć na pyszne dania i słodkości.
Dawniej dziadkowie w dużo większym stopniu niż dzisiaj mieli związek z wychowywaniem i opieką nad dziećmi. Wielopokoleniowe rodziny mieszkały bowiem razem. Dzisiaj wiele się zmieniło, ale dziadkowie nadal w dużym stopniu uczestniczą w naszym życiu i mają na nas wpływ.
Warto pamiętać o życzeniach i prezencie na Dzień Babci i w ten sposób podziękować za wyjątkową obecność w naszym życiu.
Babcia z wnuczką, Niedmann August. Domena publiczna.
TWÓJ KOMENTARZ