Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia
Dzieci przy choince, Leopold Kalckreuth. Muzeum Narodowe w Warszawie. Domena publiczna.

Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia jest świętem stałym i przypada zawsze 26 grudnia. Jest to dzień wolny od pracy. To święto Świętego Szczepana czyli dzień św. Szczepana Męczennika. W tym dniu rodzina, znajomi, przyjaciele, składają sobie wizyty.

25 grudnia obchodzimy Boże Narodzenie, zaś 26 grudnia to drugi dzień świąt, który upamiętnia św. Szczepana - pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Święty Szczepan zginął za wiarę w 36 roku n.e. Został ukamienowany w Jerozolimie, a świadkiem tego był Szaweł (św. Paweł). Tego dnia wierni modlą się za chrześcijan prześladowanych na całym świecie, a kapłani – na pamiątkę męczeńskiej śmierci diakona – przywdziewają czerwone szaty.

W II dzień świąt, w kościołach odbywało się święcenie ziaren zbóż, których część przeznaczano do zasiewu. Pozostałą częścią obsypywano kapłana, co miało symbolizować ukamienowanie św. Szczepana.

Od dnia św. Szczepana aż do końca zapustów (karnawału) „chodzono z kolędą” tj. z odwiedzinami, kolędami i życzeniami świątecznymi. Z reguły byli to młodzi chłopcy, którzy w ten sposób okazywali swoje zaloty młodym dziewczynom.

Dzisiaj w dużych miastach raczej nie spotyka się sympatycznych przebierańców w kolorowych pochodach. Kolędników można spotkać w mniejszych miejscowościach i cieszyć się folklorem danego miejsca.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: