Jaka jest nasza rekomendacja? Kosztem 11 dni urlopu wypoczynkowego możemy wygospodarować łącznie z weekendami 39 dni wolnego. Brzmi interesująco, prawda? Ten wariant zamieściliśmy na aktywnym kalendarzu powyżej. A oto nasze obliczenia.
Styczeń – 2 dni urlopu i 6 dni wolnego
W styczniu mamy okazję na 6 dni wolnego. Nowy Rok wypada w środę i jest to dzień wolny od pracy. W czwartek i piątek bierzemy urlop. Potem mamy sobotę i niedzielę, z założenia dni wolne. A w poniedziałek, 6 stycznia mamy święto kościelne Trzech Króli i też dzień wolny. Z dwóch dni urlopu robi się 6 dni – idealnie na wyjazd na narty!
Kwiecień – 3 dni wolnego
Jak zawsze Święta Wielkanocne to 3 dni wolnego – sobota, niedziela i poniedziałek. W 2020 roku Wielka Niedziela wypada 12 kwietnia, a Poniedziałek wielkanocny 13 kwietnia.
Oczywiście możemy wydłużyć sobie ten czas świąteczny aż do kolejnego weekendu. Jeśli weźmiemy 4 dni urlopu, od wtorku 14 kwietnia do piątku 17 kwietnia, zyskamy 9 dni wolnego. Ale naszym zdaniem, będą później lepsze okazje.
Maj – 3 dni wolnego
Weekend majowy w 2020 roku rozczarowuje. 1 maja przypada na piątek, a 3 maja na niedzielę. Aby więc celebrować polski weekend majowy, nie pozostaje nic innego, jak zagryźć zęby i wykorzystać 4 dni urlopu, od poniedziałku 27 kwietnia do czwartku 30 kwietnia. Zyskamy łącznie 9 dni wolnego. A bywało przecież znacznie lepiej w poprzednich latach!
Nasza rekomendacja – lepiej wykorzystać te 4 dni urlopu w czerwcu.
Czerwiec – 4 dni urlopu i 9 dni wolnego
Boże Ciało, dzień wolny od pracy, wypada w roku 2020 w dniu 11 czerwca. To naturalnie czwartek. Jeśli weźmiemy urlop w piątek, 12 czerwca, będziemy mieli wydłużony weekend do 4 dni. Jeśli jednak wykorzystamy też urlop od poniedziałku do środy czyli od 8 do 10 czerwca, zyskamy znowu 9 dni wolnego (od soboty 6 czerwca do niedzieli 14 czerwca).
Sierpień – 3 dni wolnego
15 sierpnia obchodzimy święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To dzień wolny od pracy. W 2020 roku wypada w sobotę. Zgodnie z artykułem 130 Kodeksu Pracy, każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. A to daje pracownikowi prawo do uzyskania dodatkowego dnia wolnego. Jeśli nasz pracodawca pozwala nam samodzielnie wybrać dzień, w którym wolne wykorzystamy, możemy to zrobić w piątek 14 sierpnia, albo w poniedziałek 17 sierpnia. Tak, czy siak, zyskamy 3 dni długiego weekendu.
Listopad – 2 dni urlopu i 5 dni wolnego
W listopadzie mamy zazwyczaj szansę na dwa wydłużone weekendy. Pierwszy na początku miesiąca, kiedy to obchodzimy święto Wszystkich Świętych, dzień wolny od pracy. Drugi, 11 listopada – Dzień Niepodległości, również ustawowo dzień wolny. W tym roku 1 listopada wypada w niedzielę, a 11 listopada w środę. Jest więc słabo. Ale jeśli trochę pokombinujemy i wykorzystamy dwa dni wolnego, np. w poniedziałek i wtorek 9 i 10 listopada albo w czwartek i piątek, 12 i 13 listopada, zyskamy weekend wydłużony do 5 dni wolnego. Jeśli wykorzystamy urlop we wszystkich tych dniach, zyskamy 9 dni wolnego.
Naszym zdaniem znacznie lepiej będzie te kilka dni urlopu wykorzystać w grudniu. Jeśli jednak góry jesienią są tak piękne, że nie możemy z nich zrezygnować, rekomendujemy wariant z 2 dniami urlopu.
Grudzień – 4 dni wolnego w czasie Świąt, 3 dni urlopu i aż 10 dni wolnego
W grudniu Święta Bożego Narodzenia wypadają też niezbyt korzystnie – Pierwszy Dzień Świąt czyli 25 grudnia to piątek, a Drugi Dzień Świąt, 26 grudnia, to sobota. Weekend świąteczny to zatem tylko 3 dni wolnego. Ale jeśli wolne za sobotę wykorzystamy w poniedziałek, 28 grudnia, zyskamy już 4 dni weekendu świątecznego. A może i nawet 5 dni, bo często pracodawcy w Wigilię Bożego Narodzenia dają pracownikom dzień wolny z własnej puli. Po świętach, od wtorku 29 grudnia do czwartku 31 grudnia, niestety pracujemy. No chyba, że znowu wykorzystamy urlop. Te 3 dni urlopu dadzą nam wtedy łącznie, bez wigilii, aż 10 dni wolnego. Nowy Rok wypada bowiem w piątek i jest to dzień wolny. A przecież 6 stycznia mamy Trzech Króli i znowu szanse na kolejne wydłużenie. Ale o tym już w przyszłym roku!
Podsumowanie
Jeżeli nie chcemy marnować żadnego dnia urlopu wypoczynkowego, w 2020 roku dzięki dniom świątecznym wolnym od pracy zyskamy 8 dodatkowych dni wolnych. Będą to:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- 6 stycznia – Trzech Króli
- 13 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja – Święto Pracy
- 12 czerwca – Boże Ciało
- 15 sierpnia – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – wolne za święto przypadające w sobotę
- 11 listopada – Dzień Niepodległości
- 25 grudnia – Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia
Jeżeli możemy sobie pozwolić na wykorzystanie kilku dni urlopu wypoczynkowego, to możemy zyskać naprawdę sporo wolnego. Zakładając, że chcemy wygospodarować sobie jeden dłuższy weekend wiosenno-letni, proponujemy wydłużenie weekendu w czerwcu. Wtedy kosztem 9 dni urlopu zyskamy łącznie z weekendami 34 dni wolnego.
Będą to dni:
- Styczeń – 2 dni urlopu (2 i 3 stycznia) i 6 dni wolnego (od 1 do 6 stycznia)
- Kwiecień – 3 dni wolnego (11 – 13 kwietnia)
- Maj – 3 dni wolnego (1 – 3 maja)
- Czerwiec – 4 dni urlopu (8, 9, 10 i 12 czerwca) i 9 dni wolnego (6 – 14 czerwca)
- Sierpień – 3 dni wolnego (od piątku 14 sierpnia– za sobotę 15 sierpnia do niedzieli 16 sierpnia)
- Grudzień – 3 dni urlopu (29, 30 i 31 grudnia) i 10 dni wolnego (od 25 grudnia do 3 stycznia w tym poniedziałek 28 grudnia za sobotę – Drugi Dzień Świąt)
Jeżeli w żadnym wypadku nie chcemy zrezygnować z listopadowego wypadu w góry, wtedy do listy wyżej dołożymy jeszcze 2 dni urlopu w listopadzie, najlepiej przed Dniem Niepodległości, czyli 9 i 10 listopada. Wówczas kosztem 11 dni urlopu zyskamy łącznie z weekendami 39 dni wolnego. Ten właśnie wariant prezentujemy w aktywnym kalendarzu powyżej.
Będą to takie same dni jak wyżej oraz wydłużony weekend w listopadzie czyli:
- Listopad – 2 dni urlopu (9 i 10 listopada) i 5 dni wolnego (od 7 do 11 listopada)
Idąc va banque, wykorzystując 21 dni urlopu, możemy zyskać łącznie 55 dni wolnego.
Oto układ wolnego w takim wypadku:
- Styczeń – 2 dni urlopu (2 i 3 stycznia) i 6 dni wolnego (od 1 do 6 stycznia)
- Kwiecień – 4 dni urlopu (14 – 17 kwietnia) i 9 dni wolnego (11 – 19 kwietnia)
- Maj – 4 dni urlopu (27 – 30 kwietnia) i 9 dni wolnego (25 kwietnia – 3 maja)
- Czerwiec – 4 dni urlopu (8, 9, 10 i 12 czerwca) i 9 dni wolnego (6 – 14 czerwca)
- Sierpień – 3 dni wolnego (od piątku 14 sierpnia– za sobotę 15 sierpnia do niedzieli 16 sierpnia)
- Listopad – 4 dni urlopu (9, 10, 12, 13 listopada) i 9 dni wolnego (od 7 do 15 listopada)
- Grudzień – 3 dni urlopu (29, 30 i 31 grudnia) i 10 dni wolnego (od 25 grudnia do 3 stycznia w tym poniedziałek 28 grudnia za sobotę – Drugi Dzień Świąt)