Długie weekendy w listopadzie
rokonline.pl

Listopad daje nam szansę na dwa wydłużone weekendy. Na początku miesiąca wypada święto kościelne Wszystkich Świętych, a w połowie Święto Niepodległości. Popatrzmy, kiedy faktycznie będą to długie weekendy.

Listopad wcale nie musi być zimny i deszczowy, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca jest jeszcze szansa na dobrą stosunkowo pogodę. Wtedy też możemy otrzymać od kalendarza nieco więcej czasu na wypoczynek.

Na początku miesiąca, 1 listopada, obchodzimy święto Wszystkich Świętych, dzień wolny od pracy. Choć samo święto, z uwagi na jego specyfikę, raczej nie kojarzy nam się z wyjazdami wypoczynkowymi, to jednak wielu w wydłużony weekend łączy odwiedziny rodzin właśnie z turystyką. Drugie święto w listopadzie wypada 11 listopada. To Święto Niepodległości, również ustawowo dzień wolny od pracy. 

Popatrzmy, jaki układ kalendarza jest najbardziej korzystny.

Jeśli 1 listopada wypadnie w poniedziałek to 11 listopada wypadnie w czwartek. To korzystny układ bowiem zyskamy dwa weekendy. Pierwszy 3-dniowy, od soboty 30 października do poniedziałku, 1 listopada. Drugi, przy wykorzystaniu 1 dnia urliopu, potrwa od czwartku, 11 listopada do niedzieli 14 listopada. Łącznie 7 dni wolnego.

Z taką sytuacją spotkamy się w 2021 i 2027 roku.

 

 

Jeżeli 1 listopada wypadnie we wtorek to 11 listopada w piątek. To także korzystny układ, bowiem przy wykorzystaniu 1 dnia urlopu (w poniedziałek 31 października) zyskamy dwa weekendy, piertwszy 4-dniowy, od soboty 29 października do wtorku 1 listopada oraz drugi 3-dniowy, od piątku 11 listopada do niedzieli 13 listopada. Razem 7 dni wolnego. Tak będzie w 2022 roku.

 

 

Jeżeli 1 listopada wypadnie w środę to niestety możemy liczyć tylko na 1 weekend bo 11 listopada wypadnie w sobotę. I tu z pomocą musi nam przyjść nasz pracodawca. Przypominamy, że jeżeli dzień świąteczny, wolny od pracy, wypadnie w sobotę, to zgodnie z Kodeksem Pracy, dzień wolny będziemy mogli wykorzystać w innym terminie, wskazanym przez pracodawcę, albo za jego zgodą, w terminie wybranym przez pracownika. A zatem, jeśli pracodawca wyrazi zgodę, wolne wykorzystamy w piątek albo poniedziałek i tak zyskamy 3 dni wolnego. Naturalnie możemy wydłużyć pierwszy weekend listopadowy do 5 dni wolnego, ale kosztem 2 dni urlopu. Z taką sytuacją spotkamy się w 2023 i 2028 roku.

 

 

1 listopada w czwartek to 11 listopada w niedzielę. A zatem mamy możliwość wygospodarowania tylko jednego weekendu. Kosztem 1 dnia urlopu, wykorzystanego w piątek 2 listopada, odpoczywać możemy od 1 do 4 listopada. Tak będzie w 2029 roku.

 

W 2024 i 2030 roku 1 listopada wypada w piątek. To dobry układ kalendarza, bo 11 listopada wypada wtedy w poniedziałek. Co to oznacza? Zyskujemy dwa 3-dniowe weekendy w odstępie tygodnia i nie musimy wykorzystywać żadnego dnia urlopu. Razem to 6 dni odpoczynku od pracy.

 

 

Jeśli święto Wszystkich Świętych wypadnie w sobotę, to Święto Niepodległości wypadnie we wtorek. To raczej dobry układ kalendarza. Zgodnie z przywołanym już wcześniej zapisem Kodeksu Pracy, wolne za sobotę wykorzystujemy w piątek 31 października i tak otrzymamy pierwszy 3-dniowy weekend. W poniedziałek 10 listopada wykorzystamy zaś 1 dzień urlopu wypoczynkowego, a to da nam 4-dniowy weekend od soboty 8 listopada do wtorku 11 listopada. Razem 7 dni wolnego. Wszystkich Świętych wypadnie w sobotę w 2025 roku.

 

Najgorzej, kiedy Wszystkich Świętych wypadnie w niedzielę bo wtedy 11 listopada wypadnie w środę. Aby więc myśleć o długim weekendzie, musimy wykorzystać 2 dni urlopu, w poniedziałek 9 listopada i wtorek 10 listopada. Wtedy weekend potrwa 5 dni, od soboty do środy. 1 listopada wypada w niedzielę w 2020 i 2026 roku.

 

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: