Długi weekend w grudniu – przerwa świąteczno-noworoczna
rokonline.pl

Święta Bożego Narodzenia to często okazja na wiele dni wolnego kosztem zaledwie kilku dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdzamy jaki układ kalendarza jest najkorzystniejszy i co zrobić, żeby zyskać jak najwięcej wolnego.

Święta Bożego Narodzenia to czas na spotkania rodzinne, ale i na wyjazdy narciarskie, choć coraz częściej również do ciepłych krajów.

Przeanalizujemy kolejno każdy możliwy układ kalendarza. Przypominamy, że jeżeli dzień świąteczny ustawowo wolny od pracy wypadnie w sobotę, to zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny, do wykorzystania w terminie wskazanym przez pracodawcę. I tu przyjmujemy założenie, że nasz pracodawca zgadza się na to, żebyśmy to my wybrali, kiedy ten dzień wykorzystamy. A wykorzystamy go, rzecz jasna, w czasie przerwy świątecznej.

Wigilia w poniedziałek

Jeżeli wigilia wypadnie w poniedziałek, to Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia wypadnie we wtorek, a Drugi Dzień Świąt w środę. Wprawdzie pracodawcy coraz częściej zwalniają pracowników z obowiązku pracy w wigilię, ale my do dalszych obliczeń założymy, że jednak wykorzystamy na poniedziałek 24 grudnia 1 dzień urlopu i świętowanie rozpoczniemy już w sobotę, 22 grudnia. I to da nam już 5 dni wolnego. Ale naturalnie na tym nie skończymy i wystawimy wniosek urlopowy również na czwartek 27 grudnia i piątek 28 grudnia. Kosztem tych 3 dni urlopu zyskamy już 9 dni wolnego. Idąc dalej, możemy też skorzystać z jeszcze jednego dnia urlopu, w poniedziałek 31 grudnia, co pozwoli nam wydłużyć świętowanie do Nowego Roku, jaki wypada we wtorek. A to dzień wolny od pracy. Łącznie zatem, za 4 dni urlopu mamy już 11 dni wolnego. Czy jeszcze możemy wydłużyć przerwę świąteczną? Naturalnie, 3 kolejne dni urlopu, od środy 2 stycznia do piątku 4 stycznia spowodują, że czas wolny wydłuży nam się do niedzieli 6 stycznia (Trzech Króli), a to łącznie 16 dni odpoczynku.

Bez urlopu – 2 dni wolnego

1 dzień urlopu – 5 dni wolnego

3 dni urlopu – 9 dni wolnego

4 dni urlopu – 11 dni wolnego

7 dni urlopu – 16 dni wolnego

W najbliższych latach wigilia wypadnie w poniedziałek dopiero w 2029 roku.

 

Wigilia we wtorek

Wigilia Bożego Narodzenia we wtorek, Pierwszy Dzień Świąt w środę, a Drugi Dzień Świąt w czwartek. W piątek wykorzystamy 1 dzień urlopu i tak wydłużymy wolne do weekendu. Ale przecież możemy zacząć wypoczynek już w weekend poprzedzający święta – wtedy musimy skorzystać z 2 dni urlopu. Coraz częściej pracodawcy zwalniają pracowników z obowiązku pracy w wigilię, ale do naszych obliczeń przyjmujemy, że jednak wystawiamy wniosek i na poniedziałek 23 grudnia i wtorek 24 grudnia. Kosztem 3 dni urlopu otrzymamy 9 dni wolnego – od soboty 21 do niedzieli 29 grudnia. W takim układzie sylwester wypada we wtorek, a Nowy Rok w środę. Do kolejnego weekendu braknie kolejnych 2 dni. Idziemy na całość i wystawiamy wniosek na 4 dni: na poniedziałek i wtorek czyli 30 i 31 grudnia oraz na czwartek i piątek czyli 2 i 3 stycznia. Potem mamy wolne sobotę i niedzielę, ale i w poniedziałek do pracy iść nie musimy, bo to 6 stycznia i święto Trzech Króli. Łącznie, kosztem 7 dni urlopu będziemy mieli aż 17 dni wolnego!

Bez urlopu – 2 dni wolnego

3 dni urlopu – 9 dni wolnego

5 dni urlopu – 12 dni wolnego

7 dni urlopu – 17 dni wolnego

Wigilia wypadnie we wtorek w 2024 i 2030 roku.

 

Wigilia w środę

Jeśli wigilia wypadnie w środę, to Pierwszy Dzień Świąt w czwartek, a Drugi Dzień Świąt w piątek. Wówczas Sylwester przypadnie na środę, a Nowy Rok na czwartek. Czyli kosztem 3 dni urlopu wydłużymy czas świątecznego odpoczynku do Nowego Roku, łącznie do 8 dni. I aż się prosi, aby wystawić wniosek też na piątek 2 stycznia. Da nam to kolejne 3 dni wolnego – czyli razem 11 dni wolnego i 4 dni wykorzystanego urlopu. Ale mamy jeszcze Święto Trzech Króli. Wypada ono we wtorek. Czyli kolejny dzień urlopu, w poniedziałek 5 stycznia spowoduje, że wolne wydłuży nam się do 13 dni. Możemy jeszcze pomyśleć o rozpoczęciu świętowania jeszcze w weekend poprzedzający święta, ale wtedy będziemy musieli poświęcić kolejne 3 dni urlopu. Efekt będzie jednak imponujący, bo kosztem 8 dni urlopu zyskamy aż 18 dni wolnego.

Bez urlopu – 4 dni wolnego

3 dni urlopu – 8 dni wolnego

4 dni urlopu – 11 dni wolnego

5 dni urlopu – 13 dni wolnego

8 dni urlopu – 18 dni wolnego

Z takim układem kalendarza zmierzymy się w 2025 roku

 

Wigilia w czwartek

Jeżeli wigilia wypadnie w czwartek, to Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia wypadnie w piątek, a Drugi Dzień Świąt w sobotę. Wolne za sobotę odbierzemy w poniedziałek 28 grudnia. Do końca roku pozostaną 3 dni robocze: wtorek, środa i czwartek. I na te dni wystawimy wniosek urlopowy. W piątek mamy Nowy Rok, a to dzień wolny od pracy. A po piątku weekend. Razem 10 dni wolnego kosztem 3 dni urlopu. Ale przerwę możemy wydłużyć jeszcze o 3 dni. W poniedziałek i wtorek czyli 4 i 5 stycznia wykorzystamy kolejne dwa dni urlopu, w środę zaś wypada święto Trzech Króli i dzień wolny od pracy. A zatem, za 5 dni urlopu możemy zyskać 13 dni wolnego.

Bez urlopu – 4 dni wolnego (wolne za sobotę)

3 dni urlopu – 10 dni wolnego

5 dni urlopu – 13 dni wolnego

Kiedy wigilia wypadnie w czwartek? W najbliższych latach będzie to 2020, 2026 rok,

 

Wigilia w piątek

Wigilia Bożego Narodzenia w piątek, Pierwszy Dzień Świąt w sobotę, a Drugi Dzień Świąt w niedzielę. Niestety, ale tracimy jeden dzień wolnego, w niedzielę, która i tak jest wolna. Za sobotę wykorzystamy dzień wolny w poniedziałek, 27 grudnia. Do końca roku pozostaną jednak całe 4 dni robocze i w tym czasie wykorzystamy urlop. Nowy Rok przywitamy w sobotę, a za sobotę możemy wykorzystać wolne w sylwestrowy piątek. Wtedy, kosztem 3 dni urlopu będziemy mieli 9 dni wolnego. Święto Trzech Króli wypadnie w czwartek więc żeby jeszcze bardziej wydłużyć przerwę świąteczno-noworoczną musielibyśmy skorzystać z kolejnych 3 dni urlopu. Wtedy wniosek urlopowy na 6 dni da nam 13 dni wolnego. Ale wtedy lepiej iść już za ciosem i wystawić wniosek urlopowy również na piątek 7 stycznia i wtedy kosztem 7 dni urlopu otrzymamy aż 16 dni laby!.

Bez urlopu – 3 dni wolnego (wolne za sobotę)

3 dni urlopu – 9 dni wolnego

6 dni urlopu – 13 dni wolnego

7 dni urlopu – 16 dni wolnego

Wigilia wypadnie w piątek w 2021, 2027 roku

 

Wigilia w sobotę

Wigilia w sobotę oznacza, że Pierwszy Dzień Świąt wypadnie w niedzielę, a Drugi Dzień Świąt w poniedziałek. Jeden dzień wolnego, w niedzielę, niestety tracimy. W takim układzie sylwester wypada w sobotę, a Nowy Rok w niedzielę. Wiec znowu tracimy jeden dzień wolnego. Żeby wygospodarować dłuższą przerwę świąteczną musimy wystawić wniosek urlopowy na 4 dni, od wtorku do piątku czyli od 27 do 30 grudnia. Wówczas będziemy odpoczywali 9 dni. Czy wówczas jest sens myśleć o wydłużeniu wolnego do Trzech Króli? Raczej nie – musielibyśmy wykorzystać kolejne 4 dni urlopu bo święto to wypada w piątek. Ale wtedy, za 8 dni urlopu zyskalibyśmy 16 dni wolnego.

Bez urlopu – 3 dni wolnego

4 dni urlopu – 9 dni wolnego

8 dni urlopu – 16 dni wolnego

Wigilię będziemy celebrować w sobotę w 2022 roku

 

Wigilia w niedzielę

Jeżeli wigilia wypada w niedzielę to poniedziałek i wtorek są wolne bo to Pierwszy i Drugi Dzień Świąt. Do kolejnego weekendu pozostają 3 dni pracy i to na nie, czyli na 27 – 29 grudnia wypełnimy wniosek urlopowy. Sylwestra powitamy w niedziele a to oznacza, że Nowy Rok, dzień wolny od pracy, przypadnie korzystnie, bo na poniedziałek. Efekt? 10 dni wolnego kosztem 3 dni urlopu. Ale to nie koniec. Święto Trzech Króli wypadnie w sobotę, 6 stycznia. Oznacza to, że wolne za ten dzień wykorzystamy np. w piątek, 5 stycznia. Na wtorek, środę i czwartek czyli 2 – 4 stycznia wystawimy kolejny wniosek urlopowy. Łącznie, 16 dni wolnego za 6 dni urlopu.

Bez urlopu – 4 dni wolnego

3 dni urlopu – 10 dni wolnego

6 dni urlopu – 16 dni wolnego

Z takim układem kalendarza spotkamy się w 2023 i 2028 roku

 

Podsumowanie

Jeżeli nie chcemy marnować ani jednego dnia urlopu to najlepszym rozwiązaniem jest dla nas taki układ kalendarza, kiedy wigilia przypada na środę, czwartek i niedziele. Wtedy będziemy mieli do dyspozycji 4 dni wolnego.

Kosztem 1 dnia urlopu możemy zyskać 5 dni odpoczynku wtedy, kiedy wigilia wypadnie w poniedziałek.

Poświęcenie 3 dni urlopu wypoczynkowego może nam dać nawet 10 dni wolnego – to wówczas, gdy wigilia wypadnie w czwartek czy niedzielę.

Za 4 dni urlopu możemy otrzymać 11-dniową przerwę w pracy, kiedy wigilia przypadnie na poniedziałek lub środę.

Kosztem 5 dni urlopu zyskamy 13 dni wolnego wówczas, kiedy wigilia wypadnie w środę albo czwartek.

Wykorzystując 6 dni urlopu możemy wygospodarować 16 dni wolnego tylko wtedy, kiedy wigilia wypadnie w niedzielę.

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: