Długi weekend majowy
rokonline.pl

Początek maja to dla wielu najwspanialszy okres w kalendarzu. Zaawansowana wiosna zachęca do aktywności, a kalendarz daje szansę na dłuższe wyjazdy. Kiedy możemy liczyć na naprawdę długi weekend majowy?

1 maja obchodzimy Święto Pracy, a dwa dni później Narodowe Święto 3 Maja. Oba te dni są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Jeśli wszystko ułoży się poprawnie w kalendarzu, możemy z pomocą kilku dni urlopu wygospodarować bardzo długi weekend.

Jaki jest najkorzystniejszy układ kalendarza?

Dobrze, jeżeli 1 maja wypada w poniedziałek. Wtedy to najpierw mamy wolny ostatni weekend kwietnia, czyli sobotę 29 kwietnia i niedzielę 30 kwietnia, potem wolny poniedziałek – Święto 1 Maja. We wtorek 2 maja wykorzystujemy urlop, a w środę, 3 maja, mamy kolejny wolny dzień. Łącznie 5 dni wolnego przy wykorzystaniu 1 dnia urlopu.

 

 

Ale możemy iść dalej. W czwartek 4 maja i w piątek 5 maja wykorzystujemy kolejne dni urlopu. Sobota 6 maja i niedziela 7 maja są wolne. Łącznie, kosztem 3 dni urlopu możemy zyskać 9 dni wolnego, od 29 kwietnia do 7 maja. Ostatnio z takim układem spotkaliśmy się w 2017 roku. Kolejny taki układ już w 2023 i 2028 roku.

 

 

Jeżeli 1 maja wypadnie we wtorek, wtedy też możemy wydłużyć weekend do 9 dni kosztem 3 dni urlopu. Urlop wykorzystamy w poniedziałek 30 kwietnia, środę 2 maja i piątek 4 maja. Długi weekend potrwa wtedy od soboty 28 kwietnia do niedzieli 6 maja. Ostatni raz spotkaliśmy się z taką sytuacją w 2018 roku. Na kolejną musimy poczekać aż do 2029 roku.

 

 

Szansę na 9-cio dniowy weekend majowy mamy również wówczas, kiedy 1 maja wypadnie w środę. Wtedy wykorzystujemy 3 dni urlopu: w poniedziałek 29 kwietnia, wtorek 30 kwietnia i czwartek 2 maja. Długi weekend potrwa od soboty 27 kwietnia do niedzieli 5 maja.

 

Jeśli 1 maja wypadnie w środę możemy też przy wykorzystaniu tylko 1 dnia urlopu (w czwartek 2 maja) wygospodarować 5 dni wolnego, od 1 do 5 maja. Z takim układem kalendarza spotkaliśmy się w 2019 roku. Kolejny raz 1 maja wypadnie w środę w 2024 i 2030 roku.

 

 

Jeżeli 1 maja wypada w czwartek też mamy szansę na 9-dniowy weekend kosztem 3 dni urlopu. Ale tu z pomocą musi nam przyjść nasz pracodawca. Weekend zacznie się wtedy w sobotę 26 kwietnia. Te trzy dni urlopu wykorzystamy w poniedziałek, wtorek i środę czyli od 28 do 30 kwietnia. W piątek, 2 maja, będziemy liczyć na to, że albo pracodawca wskaże ten właśnie dzień do wykorzystanie wolnego za Święto 3 Maja jakie wypadnie w sobotę, albo też pracodawca zostawi nam ten wybór. Zgodnie bowiem z artykułem 130 Kodeksu Pracy, każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. A to daje pracownikowi prawo do uzyskania dodatkowego dnia wolnego. Długi weekend skończy się w niedzielę 4 maja.

 

 

Jeżeli nie chcemy wykorzystywać żadnego dnia urlopu to odbierając wolne za sobotę 3 maja w piątek, 2 maja, wygospodarujemy długi weekend majowy od 1 do 4 maja. Razem 4 dni wolnego. Ostatni raz widzieliśmy taki układ w 2014 roku, kolejny przed nami w 2025 roku.

 

 

Weekend majowy rozczarowuje, jeśli 1 maja przypada na piątek, a 3 maja na niedzielę. Wtedy mamy tylko 3 dni wolnego.

 

 

Aby więc celebrować w pełni długi weekend, nie pozostaje nic innego, jak zagryźć zęby i wykorzystać aż 4 dni urlopu, od poniedziałku 27 kwietnia do czwartku 30 kwietnia. Zyskamy wtedy łącznie te 9 dni wolnego, w okresie od soboty 25 kwietnia do niedzieli 3 maja. Ostatni raz widzieliśmy taki układ w kalendarzu na 2015 rok. Kolejne wystąpią w latach 2020 i 2026.

 

 

1 maja w sobotę? Znowu szansa na 9 dni wolnego kosztem 3 dni urlopu wypoczynkowego, ale tylko wówczas, jeżeli nasz pracodawca da nam (zgodnie z przywołanym wyżej artykułem 130 Kodeksu Pracy) możliwość dowolnego wykorzystania wolnego za Święto 1 maja, wypadające w sobotę. Wówczas ten dzień wolny wykorzystamy we wtorek, 4 maja. Potem, od środy 5 maja do piątku 7 maja wykorzystamy 3 dni urlopu wypoczynkowego. Cały weekend potrwa od soboty 1 maja do niedzieli 9 maja. Już dawno nie było w kalendarzu tego układu. Ostatni raz w 2009 roku! W najbliższym czasie 1 maja wypadnie w sobotę w 2021 i 2027 roku.

 

 

1 maja w niedzielę to też nie jest najlepszy układ. Mamy wtedy wprawdzie szansę na 9 dni wolnego, ale już przy wykorzystaniu 4 dni urlopu wypoczynkowego. Weekend rozpocznie się w sobotę 30 kwietnia, a zakończy w niedzielę 8 maja. Wniosek o urlop wystawimy na dni: poniedziałek 2 maja oraz od środy 4 maja do piątku 6 maja.

 

 

Jeśli jednak nie chcemy inwestować aż 4 dni urlopu, możemy pozostać przy 1 dniu urlopu. Wówczas wykorzystamy go w poniedziałek, 2 maja, a długi weekend majowy potrwa 4 dni, od 30 kwietnia do 3 maja. Ten nieciekawy układ wystąpi w 2022 roku. Ostatni raz został odnotowany w 2016 roku.

 

 

 

Podsumowując, najmniej urlopu wypoczynkowego musimy wykorzystać wówczas, kiedy 1 maja wypada albo w poniedziałek albo we wtorek. Za 3 dni urlopu zyskujemy 9-cio dniową labę!

 

Kalendarz może być bardzo łaskawy i dać nam w maju nie jeden a dwa długie weekendy. Tak będzie np. w 2027 roku. Wtedy to na początku miesiąca będziemy odpoczywać na długim weekendzie majowym, a po 2 tygodniach będzie szansa na kolejny wydłużony weekend bo święto Bożego Ciała wypadnie 27 maja.

 

 

 

 

 

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: