Wspomnienie świętej Barbary obchodzone jest 4 grudnia w Kościele Katolickim, a 17 grudnia w Cerkwi Prawosławnej. Święta żyła w III wieku i pochodziła z pogańskiej rodziny Heliopolis (obecnie tereny Libanu). Podczas nauk pobieranych w Turcji zetknęła się z religią chrześcijańską. chrześcijaństwem. Zaowocowało to przyjęciem chrztu, co jednak nie spotkała się ze zrozumieniem ojca. Barbara została wydana przez ojca Rzymianom, wtrącona do więzienia i skazana na śmierć przez ścięcie mieczem, ale do końca pozostała wierna chrześcijaństwu. Po śmierci Barbary jej ojciec został śmiertelnie rażony piorunem, co miało oznaczać karę za tragiczną decyzję.
O powiązaniu św. Barbary z górnikami mówi opowieść zgodnie z którą, przed Barbarą szukającą schronienia przed gniewnym ojcem otworzyła się skała udzielając jej schronienia.
Górnicy rokrocznie uroczyście obchodzą Barbórkę. To właśnie 4 grudnia przyjmowani są nowe osoby do górniczego bractwa tzw. wyzwoliny na rębacza. Ponadto w okolicach tego święta organizowane są tzw. karczmy piwne. Karczmy piwne to gwarne biesiady podczas których śpiewane są pieśni górnicze, opowiadane dowcipy i organizowane konkursy i turnieje. Ich żeńskim odpowiednikiem są tzw. combry babskie. Tradycja karczm piwnych jest nowa i wywodzi się z lat 80. XX wieku oraz z wcześniejszych spotkań górników przy piwie.
Obecnie poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby poszukujące paliw kopalnych.
Barbara po kanonizacji została patronką osób szczególnie narażonych na wybuchy i nagłą śmierć, szczególnie górników, hutników i żołnierzy. Do św. Barbary odwołują się również rybacy, flisacy i osoby związane z praca na wodzie. Często jej wizerunek umieszczany jest na kutrach i łodziach. Święta Barbara to patronka dobrej śmierci, z sakramentem namaszczenia.
TWÓJ KOMENTARZ