1 Maja - Święto Pracy
Warszawa. Pochód 1-majowy w 1952 r. Prażuch Wiesław. Muzeum Narodowe w Warszawie.

1-go maja obchodzone jest Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja. Święto Pracy obchodzone jest od 1890 roku, a w Polsce ustanowione jako święto państwowe od 1950. To dzień wolny od pracy. W Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika – patrona rodzin oraz ludzi pracy.

Święto pracy ma swój początek w XIX w. Narodziło się w czasie wiecu robotników w Chicago w 1889 r. Strajk był częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Po zakończeniu wiecu niesłusznie oskarżono i osądzono kilku z jego uczestników. Po kilku latach w Paryżu, aby uczcić tamte wydarzenia, powstaje Międzynarodowe Święto Pracy, a wraz z nim organizacje, które mają bronić interesu robotników (m.in. ośmiogodzinny dzień pracy czy godne warunki pracy i opiekę).

Pierwsze polskie obchody Święta Pracy odbyły się w 1890, często wbrew ówczesnym zaborcom terenów Polski. Pierwszy wniosek o ustanowienie 1 maja jako święta powszechnego i wolnego od pracy zgłoszony był w Sejmie jeszcze w 1919 roku. Musieliśmy jednak poczekać ponad 30 lat, by 1 Maja od 1950 roku został uznany za święto państwowe i dzień wolny od pracy.

Wiele osób zapamiętało 1 Maja jako święto komunistyczne. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe. Uczestnicy nieśli transparenty popierające działalność władzy, wymachiwali papierowymi kwiatami, balonami, chorągiewkami i „gołąbkami pokoju”. Uczestniczenie w odgórnie planowanej uroczystości i pochodzie było w tych czasach obowiązkowe. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność.

Obecnie Międzynarodowe Święto Pracy w Polsce to dzień dla związków pracy, partii politycznych (szczególnie tych lewicowych) i aktywistów. Organizacje pracownicze w mediach zwracają uwagę na istotę zawodów strategicznych i problem bezrobocia, natomiast pracownicy udają się na pikniki, koncerty, itd., bo jest to dzień wolny od pracy.

Pierwszego maja deszcz, nieurodzaju wieszcz - przysłowie ludowe.

 

Warszawa. Pochód 1-majowy w 1952 r. Prażuch Wiesław. Muzeum Narodowe w Warszawie.

ZOBACZ PODOBNE

TWÓJ KOMENTARZ

Twój podpis:
Twój komentarz: